سیاوش شمس

سیاوش شمس (به انگلیسی: Siavash Shams) معروف به سیاوش صحنه (زاده ۶ بهمن سال ۱۳۴۲، اهواز، ایران) خواننده، ترانه‌سرا، آهنگساز و تهیه‌کننده ایرانی است.

 

سیاوش در اهواز به‌دنیا آمد. پدر سیاوش، ابراهیم شمس، اهل فرخ شهر در چهار محال و بختیاری و مادر سیاوش خانم خدیجه دهقان اهل رامهرمز در خوزستان هستند. او تا سن پنج سالگی در اهواز و در محله امانیه بود و بعد از آن به همراه خانواده‌اش به تهران رفت و در آن‌جا تحصیلات ابتدایی را آغاز کرد. سیاوش زمانی که تحصیلات ابتدایی را تمام کرد ودر سن ۱۳ سالگی به همراه برادر بزرگترش سیامک، به ایالت کالیفرنیا در آمریکا رفته و در سن دیگو ساکن شدند. سیاوش دوران راهنمایی را در آمریکا گذراند و پس از پایان دبیرستان وارد دانشگاه کالیفرنیا شده و در رشته موسیقی و کامپیوتر به تحصیل می‌پردازد. سیاوش در سال ۲۰۰۳ با کارولین کولی (به انگلیسی: Caroline Cooley) که مدیر برنامه‌هایش بود و حدود بیست سال با هم دوست بودند٬ ازدواج کرد و دو پسر به نام‌های نوآ یوهان شمس (به انگلیسی: Noah johan Shams) و راکو سایرس شمس (به انگلیسی: Rocco Cyrus Shams) را به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ به فرزندخواندگی گرفتند و درحال حاضر در شهر لس‌آنجلس اقامت دارند.

فعالیت ها وآثار:

سیاوش با سبک، ظاهر، رقص و نحوه خواندن ویژه‌ای که داشته بر تمام نسل هنرمندان پاپ و آر‌اند‌بی تأثیر گذاشته است. سیاوش با کمک مدیر برنامه‌های خود، کارولین، شرکت موسیقی ورد میوزیک رکوردز (به انگلیسی: The world music records) را ایجاد کرد و آلبوم‌های صدا و هفت را از طریق این شرکت به بازار عرضه کرد. او در سال ۲۰۰۳ استودیوی مشهوری را در لس‌آنجلس خریداری کرد و هم‌اکنون یکی از تهیه کننده‌کنندگان تحسین برانگیز در لس‌آنجلس است.

آلبوم همسایه‌ها (۱۹۸۵)


او با نخستین آلبومش به نام «همسایه‌ها» کاری از فرخ آهی و با همکاری دوست دوران مدرسه علیرضا امیرقاسمی به دنیای گسترده‌ی موسیقی پا گذاشت. فروش بالای ۵۰۰،۰۰۰ کپی با توجه به جمعیت ایرانیان خارج از ایران در آن زمان، یک موفقیت مثال زدنی بود تا آنجایی که این آلبوم توانست همه رکوردهای فروش آمریکا، اروپا و کانادا را بزند و به عنوان پرفروشترین آلبوم ایرانیان مهاجر شناخته شود. البته خود او معتقد است که آلبوم دومش (صحنه) پر فروشتر بوده است. اشعار این آلبوم از مرحوم لیلا کسری(هدیه) بود . از آهنگ‌های معروف این آلبوم می‌توان به «دختر ایرونی» و «نگو کیه» اشاره کرد.

آلبوم صحنه (۱۹۹۳)  

 

سیاوش پس از هفت سال سکوت در سال ۱۹۹۲ آلبوم «صحنه» را روانه‌ی بازار کرد و تحولی در موزیک ایرانی ایجاد کرد که هیچ کدام از خوانندگان ایرانی تا آن زمان نتوانسته بودند به آن دست پیدا کنند. بیشتر شعرها و آهنگ‌های این آلبوم کار خود او بود و بعد از آن بود که به عنوان یک آهنگ‌ساز نیز مطرح شد. سیاوش از این آلبوم به بعد به «سیاوش صحنه» معروف شد و هنوز هم برخی از مردم او را به این نام می‌شناسند. از آهنگ‌های مشهور این آلبوم می‌توان به «صحنه»، «چیکه چیکه» و «یواش یواش» اشاره کرد.

آلبوم پدر (۱۹۹۵) 

در سال ۱۹۹۴ سیاوش با ساخت آلبوم «پدر» باز هم تحولی دیگر در موسیقی ایرانی ایجاد کرد زیرا توانست با قرار دادن صدای ضرب ایرانی بر روی تکنو در آهنگ «تو» موسیقی ایرانی را چند قدم به جلو ببرد. از آهنگ‌های مشهور این آلبوم می‌توان به «پدر»، «تو» و آهنگ به یاد ماندنی «دختر چوپون» اشاره کرد.

آلبوم دیدار (۱۹۹۶) 

وی پس از آن در سال ۱۹۹۵ یک کار مشترک با سوزان روشن ارائه کرد. آلبومی تحت عنوان «دیدار» که با استقبال زیادی نیز روبه‌رو شد. از آهنگ‌های معروف این آلبوم می‌توان به «مریم» و «قصر یخی» اشاره کرد.

آلبوم فریاد (۱۹۹۷) 

سیاوش در سال ۱۹۹۷ آلبوم فریاد را روانه‌ی بازار کرد . این با این آلبوم ارتباط عاطفی نزدیکتری داشت چون سرودن ترانه‌ها و تهیه آلبوم را خود بر عهده داشت. آلبوم «فریاد» سیاوش را در سطح جهانی مطرح کرد و به صدر جداول یورو دنس و پاپ لاتین برد.آلبوم فریاد با فروش ۳۵ هزار کپی در سه ماه نخست رکورد کل بازار و فروشگاه‌ها را شکست. در این آلبوم ترانه «برو دیگه دوست ندارم» با شعری زنده و ریتمی تند بسیار محبوب شد و به آهنگ نسل تبدیل گشت.  سیاوش در آلبوم «فریاد» با شکستن رکورد طرفداران اسپانیایی مرزها را در هم شکست و با این کار خود آزادانه مقصود خود را که رساندن صدایش به تمامی جهانیان بود بیان کرد. پس از آن سیاوش آهنگ "Historia de Amour" از همین آلبوم را که به زبان اسپانیایی بود در ایستگاه رادیویی مکزیک اجرا کرد و آهنگ «Grace» که به زبان انگلیسی بود به همین اندازه موفق بود.

آلبوم صدا (۲۰۰۱)

در سال ۲۰۰۲ میلادی آلبوم «صدا» وارد بازار شد. این اولین آلبومی بود که توسط یک شرکت خارجی پخش می‌شد . این آلبوم دارای آهنگ‌های اسپانیایی، انگلیسی، یونانی و فارسی بود. از آهنگ‌های معروف این آلبوم هم به «هدیه ی ایرون» و «تاج طلا» می‌توان اشاره کرد. در سال ۲۰۰۳، سه آهنگ انگلیسی زبان این آلبوم او را در جایگاه ۴۶ فهرست سالانه نامزدان جایزه گرمی قرار داد. 

آلبوم هفت (۲۰۰۹) 

در ۲۵ آوریل سال ۲۰۰۹ آلبوم جدید سیاوش به نام هفت وارد بازار شد. از آهنگ‌های مطرح این آلبوم که با استقبال بیشتری روبرو شد می‌توان به دیدار و بی تو اشاره کرد.

آلبوم شناسی:

نام آلبومسال انتشارشرکت پخش‌کننده

هفت

۲۰۰۹

ورد میوزیک رکوردز (The world music records)

صدا

۲۰۰۱

ورد میوزیک رکوردز (The world music records)

فریاد

۱۹۹۷

آونگ (Avang)

دیدار (با سوزان روشن)

۱۹۹۶

کلتکس رکوردز (Caltex records)

پدر

۱۹۹۵

کلتکس رکوردز (Caltex records)

صحنه

۱۹۹۳

کلتکس رکوردز (Caltex records)

همسایه ها

۱۹۸۵

کلتکس رکوردز (Caltex records)

/ 0 نظر / 16 بازدید